У Дніпрі презентували «Рух за очищення»

20160210_190117

Вчора, 10 лютого, у коворкінг-центрі “NUMO” було презентовано «Рух за очищення».


Довідка:


“Рух за очищення”  – широка громадська коаліція, що ставить собі за мету оновити країну, ліквідувати причини корупції та змінити корумповані політичні еліти. “Рух за очищення” продовжує втілювати завдання, поставлені Революцією Гідності.  

Важливим пунктом програми РЗО є «велика антикорупційна чистка», який включає в себе вдосконалення законодавства та прискіпливу перевірку декларацій чиновників.

Рух виступає за відставку Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка та Генерального прокурора України Віктора Шокіна, переформатування Уряду та пошук «нових імен» – людей, яким можна було у подальшому довірити керування державою, (т. зв. технократів).

На думку ідеологів організації, в Уряді немає бути жодних партійних квот. Не партія має делегувати на пост будь-якого міністра когось зі своїх членів, а повинен бути обраним незалежний (незаангажований) фахівець у відповідній галузі на цю посаду.

Також рух займається формуванням громадської свідомості щодо необхідності реформ та для цього організовує тури по країні. Вже відбулися антикорупційні форуми у Києві та Харкові.

На сьогодні рух складається з політичних партій, громадських організацій, окремих політичних і громадських діячів. При цьому він повністю відкритий для вступу та поки що не має фіксованого членства.

Безпосереднім прийняттям рішень у Русі за очищення займається Координаційна рада, яка складається з близько 30 осіб, серед яких найвідомішими є наступні:

Міхеїл Саакашвілі – екс-президент Грузії, голова Одеської обласної державної адміністрації;

Володимир Федорін –журналіст, співавтор книги діалогів з Кахою Бендукідзе «Ґудбай, імперіє!»;

Руслана Лижичко – відома українська співачка та громадська діячка;

Сергій Лещенко – екс-журналіст, народний депутат України, фракція «Блок Петра Порошенка»;

Мустафа Найєм – екс-журналіст, народний депутат України, фракція «Блок Петра Порошенка»;

Валерій Пекар – один з ініціаторів створення Громадської платформи  «Нова Країна»;

Василь Гацько – голова політичної партії «ДемАльянс»;

Андрій Длігач – один з керівників Всеукраїнського руху громадянської освіти «Відкритий Університет Майдану»

Дмитро Добродомов – народний депутат України, голова політичної партії «Народний контроль»

Віктор Чумак – народний депутат України, фракція «Блок Петра Порошенка»

Світлана Заліщук – народний депутат України, фракція «Блок Петра Порошенка».


Як зазначає один з ініціаторів зустрічі, голова обласної організації політичної партії «ДемАльянс» Артем Романюков, основна ціль Руху за очищення – це перемога на парламентських виборах та здійснення реформ в Україні.

20160210_183444

Артем Романюков викладає основи діяльності нової організації


Поки що головною ціллю діяльності нового антикорупційного об’єднання є створення антикорупційного HUB’у, в якому експертами аналізуватимуться корупційні ризики та розроблятимуться пропозиції щодо вдосконалення державної антикорупційної політики. Крім того, активісти пропонують розширити економічні свободи в Україні та зробити антикорупційні закони дієвими.

Важливою подією також стане проведення Антикорупційного форуму у Дніпрі, заплановане на початок березня.

Артем Романюков відмітив, що у разі збереження статусу-кво, буде провалено реформу прокуратури та скасовано заплановані на цей рік вибори до районних рад міста Києва, а також поглибиться економічна криза.

Втім, знайшлися і критики. Один з гостів, який відвідав Антикорупційний форум у Києві, стверджує, що «сенс програми цього Руху в тому, що Саакашвілі виступає за відставку Яценюка та приватизацію об’єктів державної власності. Не віриться, що він озвучує позицію усіх учасників форуму. Жоден з виступаючих (на Антикорупційному форумі – авт.) не надав власного пояснення корупції в Україні. Вони просто не знають, як боротися з корупцією».

Артем Романюков вважає, що боротися з корупцією потрібно на центральному рівні, де гальмуються реформи та де правоохоронні органи саботують саму суть антикорупційної діяльності. «Корупція у будь-якому разі має імена та прізвища. На жаль, альтернатив ніколи не запропоновується. Все іде по колу», – стверджує політик, – «Ми будемо поки що діяти на міському та обласному рівнях».

При цьому усі погоджуються з влучним виразом українського політолога Юрія Романенка про те, що в державі панує «олігархічний консенсус», з яким варто боротися.


Вадим Шебанов, колишній перший заступник міського голови Дніпропетровська, вбачає у Міхеїлі Саакашвілі «кригоруб, що здатен повністю зламати цю корупційну систему».

На думку Шебанова, треба змінювати «правила гри». Якщо нові люди будуть грати за правилами старих, вони повторять досвід попередників. При цьому він нагадав про свій досвід перебування на державній службі, під час якого багато амбітних проектів довелося згортати через бюрократизацію.

Шебанов вважає, що для України була б корисною виборча система, така як в Італії.

«Там у виборчих комісіях немає жодних партійних квот. Член виборчої комісії у разі відмови від своєї роботи позбавляється пільг та послуг від держави та комунальних служб. У день виборів, які тривають з 08:00 до 20:00 у неділю після закінчення голосування члени дільничних комісій ідуть додому, адже «у них є сім’ї», наступного дня голосування продовжується для тих, хто не встиг проголосувати, з 8:00 до 14:00. Після цього усі бюлетені з документацію запаковуються та відправляються у Рим. Там проходить підрахунок» – заявляє екс-чиновник.

Годі й казати, які масштаби фальсифікацій може викликати подібна система, хоча й дводенне голосування дає змогу підвищити явку виборців.


20160210_194959

на фото: ліворуч – Вадим Шебанов, праворуч – Микита Проданець.


Колишній голова обласної організації «ДемАльянсу» Микита Проданець думає, що «ми самі винуваті у тих бідах, які є.  Це менталітет. Ми винуваті у тому, що не контролюємо Уряд. Ми полюбляємо делегувати повноваження, але не полюбляємо щось робити, – і це головна проблема. Потрібно наші помилки перетворити у сильні сторони».

Він закликає широку громадськість до співпраці та запрошує долучитися до проведення Антикорупційного форуму у Дніпропетровську на початку березня цього року.


20160210_193602

Валерій Тютюнник, депутат міської ради І скликання


Валерій Тютюнник, депутат Дніпропетровської міської ради І скликання (1989-1994 рр.) зазначає, що справжні чесні люди, як правило, не приживаються у владних кабінетах.

Він наголошує на тому, що зараз у місті існує «понад 200 комунальних підприємств, які розорюють бюджет міста, тому необхідно провести інвентаризацію та облік комунального майна». Це дозволить навести лад у комунальному господарстві.
Проблему він вбачає у тому, що у місті дуже не чисельна активна частина громади, немає кому здійснювати громадський контроль за комунальним господарством, це не є актуальним для більшості населення.

Загалом, презентація зібрала близько 40 осіб. Цікаво буде простежити за наступними кроками нового громадського об’єднання.


Організатори навіть не приховують того, що основною метою «Руху за очищення» є створення потужної політичної партії.
Але чи вдасться цій партії здійснити задумане?
Історія української політики знала багато схожих проектів, які відійшли у небуття. Поки що складається враження, що створювана платформа – це політичний проект, союзницький до Блоку Петра Порошенка.

По-перше, до складу Координаційної ради Руху входять відомі депутати від БПП, які не полишили фракцію та продовжують підтримувати Президента України. Навіть нові обличчя з відомих громадських активістів та членів політичних партій «ДемАльянс» і «Народний контроль» у складі цієї коаліції не заперечать те, що де-факто проект здійснюється за підтримки Петра Порошенка.

По-друге, вся критика учасників «Руху за очищення» спрямована насамперед проти Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка та його колег по партії «Народний фронт». Для окозамилювання (або щоб відповідати суспільним настроям) також критикують Генерального прокурора України Віктора Шокіна, наближеного до Петра Порошенка. На думку скептично налаштованих активістів, Шокін виступає «цапом-відбувайлом», на якого можна «повісити» всі невдачі та потім замінити іншою людиною, яка більше сподобається населенню.

По-третє, викреслюється, що під час наступних виборів до Верховної Ради України очолюваний Саакашвілі Рух отримає голоси тих, хто розчарувався у БПП та НФ. Як показують останні соціологічні дослідження, за уявний «Блок Міхеїла Саакашвілі» наразі проголосувало би понад 10% населення країни. А це означає, що значні вкладені у цей політичний проект кошти поки що окупаються.

По-четверте, на стадії формування «Рух за очищення» дійсно залучив до своїх лав цвіт нації, та неможливо передбачити, хто саме до нього долучаться у майбутньому. Наявність будь-яких осіб з заплямованою репутацією нашкодить іміджу цієї течії.


Втім, чи стане «Рух за очищення» реальною силою, яка зробить значний внесок у реформування економіки та антикорупційного законодавства, або буде черговим маріонетковим проектом українських олігархів, покаже час.

Але слід пам’ятати, що виключно на популістських гаслах в українській політиці не втриматися, вони мають підкріплюватися реальними діями. І тільки за таких умов можна буде казати про довготривалий проект.

Це стосується не тільки «Руху за очищення», де окремі активісти досягли значних успіхів у своїх сферах діяльності, але й всіх політичних партій загалом.

При цьому ініціативи мають відходити від самої організації, створеної з конкретною метою та сприяти виконанню її місії.


15056459_1509811692367606_1573551188727457999_n

Дмитро Чернишов, політичний оглядач freednipro.tv.

Tweet about this on Twitter0Share on VKShare on Facebook0

Comments

Теги: , , , ,
Back to Top ↑