Замість призначеного голови буде префект – що несе в собі децентралізація по-новому?

Бійками, штовханиною, арештом 18 бійців батальйону МВС України “Січ” та загибеллю бійця Нацгвардії під стінами Верховної Ради України було відзначено вчорашні зміни (у першому читанні) до Основного Закону України-Конституції.

xUGneYjI5jg

Вони стосувалися тієї її частини, де мова йде про децентралізацію влади в країні. Зокрема, Законом України “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)”, передбачається призначення Президентом України префектів (стаття 118); призачення та звільнення з посад голів місцевих державних адміністрацій до призначення відповідних префектів (пункт 17, частина 2-га розділу XV); а особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей мають бути визначеними окремим законом (частина 8-ма прикінцевих та перехідних положень).

Як зазвичай, народні обранці роздилилися на тих, хто “за ” і “проти”.
Особливу роздратованність у противників змін викликало положення про особливості самоуправління в тих районах Донецької та Луганської областей, які не контролюються українською владою.

Депутати від Радикальної Партії Олега Ляшка та від “Самопомочі” вважають, що зміни до Конституції лише підірвуть суверенітет та незалежність України, оскільки
“окремі райони Донецької та Луганської областей” – це окуповані території, тому будь-які повноваження для них – це повноваження для окупантів. Внесення таких змін в Конституцію перетворить війну, розв’язану і підтримувану Росією, на звичайну громадянську війну, в якій Україна як сторона ніколи не зможе шукати підтримки в інших держав”. Натомість, Голова Верховної Ради Гройсман заявляє, що ніякого “особливого” статусу окуповані Російською Федерацією території не матимуть.

Khv_qE_LQEw

Одним словом, фактично, мова іде про порушення чинного законодавства з боку діючої влади. А саме:

1.) прийняття змін до Конституції у ПЕРШОМУ читанні, що вже порушує чинне законодавство-Регламент ВР передбачає, що законопроекти розглядаються, як правило, у трьох послідовних читаннях.
– У першому читанні депутати обговорюють основні принципи та положення законопроекту та приймають його за основу, якщо не приймається інше рішення: відправлення проекту на доопрацювання або на повторне перше читання, відхилення проекту.
– Друге читання означає постатейне обговорення законопроекту та прийняття його в другому читанні. При цьому, депутати можуть, як правило, вносити пропозиції та правки до законопроекту в 14-денний строк після дня прийняття законопроекту за основу, після першого читання.
– І вже третє читання передбачає “ювелірну роботу” над законопроектом шляхом внесення виправлень, уточнень, усунення помилок, суперечностей у тексті законопроекту, без розгляду поправок, які видозмінюють змістовну частину законопроекту. Депутати мають можливість вносити свої зауваження до законопроекту у 5-денний строк після дня його другого читання.

І тільки після проведення “ювелірної роботи” законопроект стає законом та вступає в дію.
При цьому, правило трьох читань законопроектів не є безумовним, оскільки Регламент дозволяє депутатам прийняти законопроект в цілому і в межах першого, і в межах другого читань законопроектів.

2.) Ці зміни до діючого Основного Закону схвалені тими ж суддями Конституційного суду, що благословляли узурпацію влади Януковичем, оскільки у Конституційному Суді не відбулось належних слухань, ніхто з громадян, науковців, експертів чи депутатів не мав змоги, навіть, висловити свою думку.

3.) Дані зміни відкривають шлях до легалізації бойовиків “ДНР” та “ЛНР”- а отже, всім тим, хто брав в руки зброю та повернув її проти України, буде проголошена амністія. Цим законом можна буде дозволити “лідерам” Донецької та Луганської “народних республік” впливати на призначення суддів і прокурорів, створювати, так звані, загони народної міліції, нібито для підтримання порядку.

Ще один момент, про який варто нагадати: так званий закон “Про амністію” (законопроект №5082 від 16.09.2014), відповідно до якого пробачаються такі тяжкі злочини як фінансування тероризму, розв’язування та проведення війни, тортури, захоплення в заручники, мародерство,фактично розв*язує Росії та її сателітам руки.

4.) Зміни внесені під час збройної агресії з боку Росії, що порушує статтю 157 Конституції України, яка цього аж ніяк не передбачає;

Ну і останнє-не варто очікувати, що проект “децентралізації Порошенка-Яценюка-Гройсмана” дасть нашій країні саме децентралізацію в прямому сенсі цього слова.
Мені здається, що запропоновані зміни не збільшують повноважень громад, а навпаки, присутність держави на місцях залишатиметься колосальною, і ще більше посилюватиметься через повноваження Президента зупиняти повноваження мерів і рад. Ніде в демократичних країнах глава держави не контролює місцевого самоврядування: ані через своїх представників (префектів), ані зупиняючи повноваження мерів і рад.

Тому ухвалення запропонованих змін значно погіршить становище місцевого самоврядування, а без сильного місцевого самоврядування країна знову потрапить у пастку авторитаризму.
Тільки вже не з боку Януковича, а з боку Порошенка.


20150329_144200

Євген Устименко, політичний оглядач freednipro.tv.

Tweet about this on Twitter0Share on VKShare on Facebook0

Comments
Back to Top ↑